2011 m. gruodžio 11 d., sekmadienis

Europinė pipirlapė

Europinė pipirlapė (lot. Asarum europaeum, angl. Asarabacca, vok. Gewöhnliche Haselwurz) – kartuolinių (Aristolochiaceae) šeimos, pipirlapių (Asarum) genties augalas.
Daugiametis, 4-10 cm aukščio žolinis augalas. Šakniastiebis šakotas, nariuotas, šliaužiantis po lapais, samanomis. Pipirlapės auga ten, kur auga žibuoklės. Kai kurie žmonės netgi supainioja augalų lapus, nes jie tikrai iš pažiūros panašūs ir auga vieni šalia kitų, kartais net persipynę. Lapai pakeitę spalvą išsilaiko iki kito pavasario. Lapai abipus plaukuoti. Augalas kvepia pipirais, ypač stiprus kvapas patrynus lapus.

Žydi balandžio - gegužės mėn. Dauginasi sėklomis ir šakniastiebiais. auga lapuočių ir mišriuose miškuose, krūmuose. Vaistams vartojami šakniastiebiai su šaknimis, kasami augalams peržydėjus, ir lapai, pjaunami liepos - rugpjūčio mėn.

Paruošimas. Vaistams vartojami šakniastiebiai su šaknimis (Asari radix) ir lapai (Asari herba). Šakniastiebiai su šaknimis kasami, augalams peržydėjus (rugsėjį) arba pavasarį (kovą). Iškasti šakniastiebiai nupurtomi, pašalinamos plonos šaknelės. Džiovinami nuo saulės apsaugotoje, gerai vėdinamoje vietoje arba džiovykloje iki 50 °C temperatūroje. 
Lapai skinami liepą-rugpjūtį. Džiovinami kaip ir šakniastiebiai. Visa žaliava tinkama vartoti 1 metus.

Naudojimas. Europinė pipirlapė vartojama vėmimui sukelti, nuo kosulio, alkoholizmo (vartojamas su degtine, sukeliamas vėmimas ir pasišlykštėjimas alkoholiu).

 Europinė pipirlapė yra nuodinga, tačiau augalams džiūstant jo kiekis labai sumažėja. Žolės nuoviru gydomos kepenų ligos, epilepsija, isterija. Džiovintos sumaltos pipirlapės šaknys uostomos sukelia vėmimą, todėl augalas vartojamas lėtiniam alkoholizmui gydyti, taip pat esant migrenai, isterijai, padidintam jautrumui. Kaip išorinis vaistas naudojamas gydant nedidelius venų išsiplėtimus, egzemas, sumušimus.
Lietuvoje anksčiau žali pipirlapės lapai buvo vartojami kaip prieskonis vietoje pipirų.
Bulgarų liaudies medicinoje europinės pipirlapės nuoviras rekomenduojamas esant niežams bei pūlingų žaizdų praplovimui.

Receptai su šia vaistažole: 
Alkoholizmui gydyti
  • Valgomąjį šaukštą susmulkintų europinės pipirlapės šakniastiebių užpilti stikline (200 ml.) vandens ir virti 10-15 min. ant mažos ugnies. Po to indą su nuoviru šiltai apvynioti ir laikyti 30 min. Atvėsus nuovirą perkošti. Valgomąjį šaukštą nuoviro supilti į stiklinę su degtine ir duoti išgerti. Tokia degtinė sukelia vėmimą ir pasibjaurėjimą ja.
  •   Vienas arbatinis šaukštelis europinės pipirlapės ir du šaukšteliai graikiškų riešutų luobelių. Vieną šaukštelį šio mišinio užpilti keturiais litrais vyno ir palaikyti kol prisitrauks. Gerti mažomis dozėmis.
Gydant stipriai sumuštas vietas
  • 2 valgomuosius šaukštus džiovintos europinės pipirlapės žolės užpilti stikline (200 ml.) verdančio vandens ir pavirti 5-6 min. Nukošti, suvilgyti drobę ir dėti ant sumuštų vietų. 

4 komentarai:

  1. ponia Zofija,ar pati susidūrėte su poveikiu ar tik girdejote,aš turiu problemą del sūnaus polinkio į šią bjaurastį,gal galite ką nors patarti?

    AtsakytiPanaikinti
    Atsakymai
    1. Laba diena, su alkoholizmu susiduriu kasdien. Nėra stebuklingo vaisto gydyti šiam potraukiui. O ką daryti? Negi gyvas įlysi žemėn, reikia kažko imtis.

      Panaikinti
  2. Ar šios šaknys parduodamos vaistinėse

    AtsakytiPanaikinti

Pastaba: tik šio tinklaraščio narys gali skelbti komentarus.